1. Anasayfa
 2. Dualar

Dua Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dua Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Dua Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dua ederken nelere dikkat edilmelidir sorusu cevaplanması gereken sorulardan biridir. Dua, her insanın en zor zamanlarında sığındığı bir liman görevi görmektedir. Çünkü insan, yaratılışı gereği aciz bir varlık yapısında bulunmaktadır.

Bu yüzdendir ki, insan elinden geleni yapmakta ve elinden gelmeyen için Rabbine dua ile sığınmaktadır. Dua ederken elbette dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar ise şu şekildedir:

 • Abdestli olmak,
 • Besmele ile duaya başlamak,
 • Samimi, içten ve kalpten bir yaklaşım sergilemek,
 • İyi niyetli olmak,
 • Tam bir teslimiyetle âlemlerin Rabbine teslim olmak,
 • Sabırla duanın gerçekleşmesini beklemek,

Duanın kabul edilmesinde önemli olan tüm bu noktalar ve daha fazlası Medyum Behçet tarafında bir hizmet olarak sunulmaktadır.

Dua Etmek Nedir?

Dua etmek nedir bakıldığında yaratılmış olan kulun kendisi gibi kâinatta bulunan her şeyi yoktan var eden Allah’a tüm benliğiyle sığınarak istek ve arzularının gerçekleşmesini O’ndan istemesi olarak tanımlanmaktadır.

İnsan hayatını her anlamda dizayn eden dualar, insana aslında kendisini ne olduğunu hatırlatmakta ve insanın bu bilinç üzere sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır.

Bu sayede insan hem maddi hem de manevi anlamda bir rahatlama içerisinde bulunmakta ve hayata pozitif yönden bakabilmektedir. İnsan hayatında bu denli önemli bir yeri olan dua ile insan, iki cihanda da saadete ermektedir.

Banner Yazı Arası

Duanın Belirtileri Nelerdir?

Duanın belirtileri nelerdir bakıldığında her anlamda her insana iyi gelen ve her insanı her yönden iyi hissettiren dua, birçok farklı belirtisi ile insan hayatında etkin olmaktadır.

Duanın belirtileri ise şu şekilde ortaya çıkmaktadır:

 • Dua yoluyla istek ve arzularının gerçekleşmesi için Allah’a yönelen kimse dünyevi kaygılarından kurtulmaktadır.
 • Dua eden kimse psikolojik anlamda bir rahatlama hissetmektedir.
 • Dua ile bir kimse birçok takıntısından kurtulmaktadır.
 • Dua ile ortaya çıkan pozitif etki insan karakterine de yansımaktadır.

İnsan hayatında bunun gibi birçok farklı olumlu belirtisi olan dua etmek, insan hayatının olmazsa olmazı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dua Ederken Nelere Dikkat Edilmeli : https://www.islamveihsan.com/dua-ederken-nelere-dikkat-etmeliyiz.html

Duanın Etkileri Nelerdir?

Duanın etkileri nelerdir derseniz çok önemli etkileri olduğu söylenebilir. İnsana bu hayatta gayesinin ne olduğunu hatırlatan dua, insan hayatında ortaya çıkan birçok farklı etkisi ile insan hayatına her anlamda yön vermektedir. Duanın etkileri ise şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • Dua ile Rabbine yönelen bir kimse insanlara karşı daha yumuşak bir tavır sergilemekte ve daha anlayışlı ve hoşgörülü olmaktadır.
 • Duanın bilincinde olan bir kimse istenecek merciinin yalnızca Allah olduğunun idrakine varmakta ve etrafında bulunan herkese göre daha mütevazi bir hayat yaşamaktadır.
 • Duanın etkisi ile Rabbine yönelen bir kimse, dünya ve ahiret arasında dengeli bir yaşam sürdürmektedir.

Dua Ne İşe Yarar?

Dua ne işe yarar bakıldığında sanıldığı gibi sadece manevi bir rahatlama sağlamamakta ve insan hayatını sadece bu yönde dizayn etmemektedir. Dua, insanın maddi hayatına da olumlu manada büyük katkılar sunmaktadır.

Duanın insan hayatındaki en büyük işlevi, insanın aciz bir varlık olduğunu ve gücünün her şeye yetmeyeceğini insana hatırlatması olmaktadır. Böylece dua, insanın da hayatını buna göre dizayn etmesini olanaklı hale getirmektedir.

Dua okumak, insanı her yönüyle şekillendirmekte ve insana düzgün bir hayat yaşamasını telkin etmektedir. Böylece insan, hem kendisine hem de yaşadığı hayata bu yönde şekil vermektedir.

Sizler de duanın nasıl kabul edilebileceği, nasıl etkili olacağı gibi sorular için medyumdan yardım alabilirsiniz. Medyum hoca bilgi ve tecrübesiyle sizlere yardımcı olacaktır.

Banner Yazı Sonu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir