1. Ana Sayfa
  2. Dualar

Utangaçlık Duası

Her insanın fıtratı farklıdır. Kimi insanlar sosyal olarak son derece aktifken bazıları ise çekingen davranmaktadır. Utangaçlık duası olarak bilinen özel dualar sayesinde bu sıkıntılı durumu aşmak mümkün olabilmektedir. medyum Behçet Hoca'nın bu konudaki çalışmalarını yazımızda sizler için derledik. Detaylar yazının devamında...

Utangaçlık Duası

İnsanların yaptıkları eylemler esnasında tutuk kalması, belli nedenlere bağlı olarak girişimlerinin diğer insanlara göre eksik olması utangaçlık kaynaklıdır. Daha çok erken yaşlarda görüle utangaçlık, kimi zaman ilerleyen yaşlarda da insanlar için büyük sıkıntılara neden olabilir. Medyum Behçet Hoca’nın çalışmaları arasında yer alan utangaçlık duası ile, bu sorunun üzerinden kademeli olarak gelmek mümkündür.

İnsanlar karakter özellikleri nedeniyle birbirinden ayrılır. Bazı insanlar daha girişken ise, bazı insanlar pasif olabilmektedir. Bunu anlamak için insan davranışlarına bakmak yeterli olacaktır. Yüksek seviyede utangaçlık duygusu var ise, bu insanın kendisini eksik hissetmesine ve bazı noktalarda geri kalmasına neden olur. Utangaçlık duası ile, Allah’tan yardım isteyebilir ve bu sorununuz üzerinden gelebilirsiniz.

Utangaçlık Duası Nasıl Okunur?

Utangaçlık duası yapılmasında amaç kişinin hayattaki rolünü daha üst seviyeye ulaştırmaktır. Utangaç bir insan, yapmak istedikleri konusunda tutuk ve eksik kalır. Elinden gelen şeyler sınırlı olabilir. Ne kadar çok şey yapmak isterse istesin her zaman karşısına bir engel çıkacağını düşünür. Genel kapsamda baktığımız zaman bu engel aslında kendisidir.

  • Utangaçlık duası okuyan kişinin bunu rutin haline getirmesi gerekiyor.
  • Dua okumadan önce mutlaka abdest almanız gerekmektedir.
  • Dua ayakta ve eller açık bir şekilde semaya doğru okunmalıdır.

Utangaçlık çekingenlik duası

Kişinin utangaçlıktan kurtulmak için ilk olarak konunun derinine inmesi gerekiyor. Neden utandığı, hangi konularda kendini eksik hissettiği gibi nedenler araştırılmalıdır. Sonrasında da korkular bulunur ve bunun üzerinde gidilir. Tüm bu süreçlerin yanında utangaçlık çekingenlik duası ile sorularınızın çözümü aşamasında yardımcı olacak manevi destek de alınabilir.

Hayatımız boyunca belli aşamalardan geçer, belli olaylar yaşarız. Hatırlamadığımız, hafızamızda geri planda kalan olaylar bile bizlerin çekingen olmasına ve tutuk kalmamıza neden olabilir. Küçük yaşlardan beri insanlara bir şeyler öğretilir ve bu öğretiler üzerinden davranış ve tutum geliştiririz. Eğer tutum ve davranışlarımız bizlere mutluluk vermiyorsa burada bir sorun olduğunu anlamak mümkündür.

Utangaçlık yaşayan kişi, konuyu derinlemesine araştırdığı zaman sonucu kendi başına bulamayabilir. Bu noktada destek alması gerektiğini anlıyoruz. Medyum Behçet Hoca, insan psikolojisi üzerinde de çalışmalar yapmaktadır. Çalışmalar sonucunda elde ettiği veriler ile insanlara yol gösterici olmuştur.

Özgüven için okunacak dua

İnsanların bir kısmı yüksek özgüven sahibi olurken, bir kısmı da bu anlamda sorun yaşıyor olabilir. Özgüven sorunu yaşayan kişilerin ortak temennisi çoğu şeyi daha rahat ve kolay bir şekilde yapmaktır. Fakat özgüven sahibi olmak ile sahip olunan özgüveni göstermek farklı şeylerdir. Kişi, özgüven sahibi olmak için Allah’tan yardım istemelidir. Allah, insanlara her şeyi bahşetmiştir. Cesaret duaları ile birlikte okunan özgüven duaları, kişiyi hem özel hayatında hem de iş hayatında yüksek mevkilere çıkartmaktadır.

Özgüven için okunacak dua yapılmadan önce, kişinin buna uygun bir orta hazırlaması gerekmektedir. Dualar, sabah ve akşam saatlerinde 10 kere okunabilir. Bunun yanında dua okuduğunuz zaman konsantrasyonunuz bozulmasın diye, kendinizi adamış olmanız gerekiyor.

Medyum Behçet Hoca’nın yaptığı çalışmaların büyük bir kısmı insanların toplum içinde davranışları ile alakalıdır. İnsanların toplum içinde yaptığı davranışlar, gösterdiği tutumlar insanın hayattaki rolünü belirler. Kısacası insan hayattaki rolünü, neden yaşadığını ve amacının ne olduğunu kendi belirler.

Travma nedeniyle gelen sorunların da hayatımızda karşımıza çıkan zorluklar olduğunu düşünebiliriz. Bu zorluklar ile mücadele etmek için gereken güce sahibiz.  Utangaçlık duası hakkında bilgi almak için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Sadece utangaçlık duası değil, diğer tüm konular için sizlere son derece geniş bilgiler sunmaya devam edeceğiz.

Yorum Yap